Květná zahrada Kroměříž

Nejproslulejší zahradou Kroměříže je květná zahrada - dříve nazývaná libosad. Založil ji v 17. století biskup Karel Liechtenstein. Po architektonické stránce mají květnou zahradu "na svědomí" architekti Filibert Luchese a Giovanni Pietro Tencalla. Byla budována jako uzavřený celek v geometrickém stylu francouzských parků s rovnými cestami vymezenými živými ploty, s barevnými květinovými obrazci na záhonech a s kašnami na křižovatkách.

Květinový záhon

Kolonáda

Nejkrásnější pohled na květnou zahradu se skýtá z vyhlídky na střeše kolonády. Samotná kolonáda je z vnitřní i vnější strany bohatě zdobena sochami a bustami z antické historie a mytologie.

Kolonáda v květné zahradě
Pohled ze střechy kolonády na rotundu
Pohled ze střechy kolonády na kašnu
Pohled ze střechy kolonády na záhony a rotundu

Rotunda

Jak je vidět i z předchozích fotografií, centrální dominantou květné zahrady je osmiboká rotunda. Sbíhá se k ní většina cest zahrady.

Pohled ze střechy kolonády na záhony a rotundu
Strop rotundy v květné zahradě

V rotundě je na 25 m dlouhé struně zavěšeno Foucaultovo kyvadlo, pomocí nějž je možné prokázat rotaci naší planety Země. Svoji dráhu třiceti kilogramové kyvadlo zapisuje do jemného písku na kamenném stole. Do rotundy ho koncem 19. století nainstaloval profesor kroměřížského gymnázia dr. František Nábělek.

Foucaultovo kyvadlo v rotundě

Skleníky

Skleník
Interiér tropického skleníku
Kaktus ze skleníku
Přehledy, informace a tak na i-prehled.cz; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 8. 8. 2009
Navštivte také E-Gitarren nebo Guitarra.