Kroměříž - skvosty oceněné Unescem

Bydlet necelých čtyřicet kilometrů od Kroměříže a za celý svůj dosavadní život si nenajít čas na jeho návštěvu, je pořádná ostuda. Nedávno jsem to všechno napravil a i když jsem si zdaleka nestihl prohlédnout všechno, je mi jasné, že má další návštěva hanáckých Athén nebude opět otázkou několika let, ale maximálně pár měsíců. Komplex kroměřížských zahrad a zámku zapsaných na Listinu světového kulturního dědictví Unesco za to určitě stojí.

Pokud přijedete do Kroměříže autem a budete se držet ukazatelů na centrum, je vysoce pravděpodobné, že dojedete na velký kruhový objezd dominující Náměstí Míru. Z něj jsou již všechny nejzajímavější části Kroměříže snadno dostupné. Jak je vidět z následující mapky, po ulici Generála Svobody se dostanete na parkoviště před vstup do Květné zahrady. Na opačné straně od Náměstí Míru se rozkládá Velké náměstí. To severním rohem sousedí se Sněmovním náměstím, na kterém se nachází zámek. V pravém horním rohu mapky je zobrazena pouze velmi malá část Podzámecké zahrady, která svou rozlohou několikanásobně převyšuje Květnou zahradu zachycenou v levé části mapky.

Mapa centra Kroměříže

Historie domů na Velkém náměstí sahá až do období renesance. Její stopy je možné zaznamenat ve sgrafitech několika domů, jejich podloubích a portálech. Většina byla bohužel zničena během třicetileté války. Dalším obdobím rozkvětu Kroměříže se stalo baroko, kdy se o obnovu města zasloužili snad nejbohatší duchovní knížata střední Evropy.

Kroměřížské náměstí se zámkem v pozadí
Kroměřížské náměstí se zámkem v pozadí
Kroměřížské náměstí s radnicí

Kroměříž je sídlem mnoha škol a vzdělávacích institucí. Budova Justiční školy je skutečně úchvatná.

Justiční škola v Kroměříži

Na Masarykově náměstí vedle budovy Justiční školy se nachází piaristický kostel svatého Jana Křtitele.

Kostel svatého Jana Křtitele v Kroměříži

Mlýnská brána na Sněmovním náměstí vedle zámku je poslední dochovanou městkou bránou v Kroměříži. Byla několikrát přestavována, naposled do dnešní novogotické podoby.

Kroměřížská mlýnská brána

Po průchodu mlýnskou bránou se dostanete ke sklepům s arcibiskupským zámeckým vínem. Výroba nejkvalitnějších mešních vín zde má tradici trvající více než 700 let.

Sklepy s arcibiskupským zámeckým vínem
Přehledy, informace a tak na i-prehled.cz; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 8. 8. 2009
Navštivte také Guitares nebo Gitarren.