Stránky s předpovědí počasí

Ve dnech, kdy si s námi počasí dělá co chce, se přirozeně zvedá zájem o předpověď počasí. Každý máme svou oblíbenou adresu, kde zjišťujeme, jak v příštích dnech bude. Dosud jsem tyto informace zjišťoval jen na českých stránkách, hledat předpověď počasí pro ČR na zahraničních webech mě nenapadlo. A už vůbec ne na norské doméně.

České počasí z norského webu

Nedávno mě kolega v práci upozornil na web www.yr.no. Čekal jsem, že na norských stránkách bude někde na okraji mapa České republiky a na ní kromě Prahy maximálně Brno a Ostrava. Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem do vyhledávacího pole zadával menší města a pak i vesničky a dostával pro ně předpověď počasí. Na stránkách tohoto typu ale nejde o zobrazení na mapě, ale o předpověď počasí - a ta podle mých zkušeností sedí výborně.

Dalším kritériem, kterým vynikají tyto stránky, je jejich grafické zpracování. Například detailní hodinová předpověď (meteogram) na následující dva dny vypadá takto:

Meteogram www.yr.no

Ten, kdo tyto stránky navrhoval, při tom používal hlavu. Alespoň mně velmi vyhovuje jejich logické uspořádání. Na jedno kliknutí přes záložky jsou dostupné textová předpověď počasí, výše zmíněný meteogram, předpověď na nejbližší víkend a denní předpověď počasí do konce následujícího týdne. Prostě párkrát kliknete a o počasí na vašem oblíbeném místě získáte dokonalý přehled.

Radarové informace o aktuálních srážkách

Každodenně, než někam vyrazím, mě nejvíc zajímá, jestli bude v následujících hodinách pršet. V těchto případech se mi nejvíce osvědčilo nekoukat na předpověď počasí, ale mrknout se na radarový snímek zobrazující aktuální množství srážek nyní a před pár hodinami. Z pohybu srážek je krásně vidět, zda se k nám něco žene. Jestli začne během hodiny nebo dvou pršet se tak dá předpovědět s opravdu vysokou přesností.

Množství srážek na radaru CHMÚ

Pokud vás zajímá aktuální srážková situace mimo území ČR, podívejte se na evropské radary. Kvůli západnímu proudění, které je u nás nejobvyklejší, nejčastěji sleduji radar DL zobrazující srážky v Německu.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)

Pro detailnější, případně vědečtější informace o počasí navštivte stránky Českého hydrometeorologické ústavu. Kromě klasické předpovědi počasí zde naleznete třeba podrobné informace o čistotě ovzduší, stavu vody nebo družicích. Mezi mé nejoblíbenější stránky ČHMÚ patří Vývoj počasí v ČR s přehlednou předpovědí pro jednotlivé dny následujícího týdne. Dalším tipem je regionální předpověď, kdy se po kliknutí na příslušný kraj na mapě zobrazí předpověď pro jednotlivé regiony.

I když stránky ČHMÚ momentálně svým vzhledem asi nikoho neohromí, přesností svých informací se drží na špici, a tak jim nedostatky designu rád odpustím.

Přehledy, informace a tak na i-prehled.cz; copyright © 2008 - 2023 Libor Smékal , zveřejněno 31. 1. 2010
Navštivte také Kytary nebo Guitar chords.