Různé epidemie

Autor: Jan Koutný

Vlastně nemohu pochopit, že to denně nevzbuzuje opravdový, živý zájem veřejnosti. Zatímco příští víkend u nás téměř jistě nezemře řekněme na ptačí chřipku ani jeden člověk, sedm nebo hned deset lidí velmi pravděpodobně nechá svůj život na silnicích a mnoho dalších bude těžce či lehčeji zraněno na těle a duši. Bez rozdílu věku a pohlaví. Lidé, kteří za to ponesou větší či malou vinu (třeba se na osudnou vteřinu zamyslí), i ti nevinní. A příští dny a týdny budou další a další mrtví a ranění.

Dalo by se vyprávět bezpočet tragických případů, všichni je známe. Třeba o dítěti, které bylo jeden den zdravé a druhý a všechny další už vinou dopravní nehody leželo ochrnuté na posteli; nebo o tom, jak se vracela rodina se dvěma dětmi z chalupy a proti předpisům předjíždějící vozidlo onoho klidného odpoledne tři z nich zabilo. Zůstal malý chlapec. A tak dále. Lidskou krví a neštěstím jsou skropené kilometry našich silnic a dálnic.

Vlastně je to nezajímavé, co píšu. Ať se přihlásí ten, kdo někoho auty postiženého alespoň nezná. Pozoruhodná je spíš jiná věc. Kolem ptačí chřipky, nemoci šílených krav nebo čert to vezmi třeba kolem listérií bylo naděláno mnoho mediálního hluku a ledová ruka strachu sevřela při těch zprávách srdce každého poctivého televizního diváka. A i když výsledkem těchto prchavých návalů paniky byla pouze přechodně snížená spotřeba hovězího, nějakou chvilku se nekupovaly tvarůžky a na ptáky se hledělo s podezřením, jedno je přece jisté. Kdyby došlo k epidemii například ptačí chřipky, lidé by se báli o život a byla by zavedena co nejpřísnější bezpečnostní opatření.

Nuže, nebezpečí na silnicích je všudypřítomné. Když přecházím na cestě do práce silnici, riskuji dennodenně život. Ani nové předpisy a nevím kolik kryštofů problém nevyřešilo. Budu to já nebo Vy, milý čtenáři, koho budou příště vystříhávat ze změti kovu? Co se musí stát, aby alespoň přechodně poklesl počet aut na silnicích na nezbytné minimum? Jak to, že mnohaletá epidemie dopravních nehod s tisíci mrtvých a mnohonásobně více zraněnými se námi řidiči bere jako samozřejmost?

Přehledy, informace a tak na i-prehled.cz; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 16. 11. 2008
Navštivte také Anglický jazyk nebo Přechod na Linux.