Švýcarské hodinky

Švýcarské hodinky jsou prostě pojmem. Pokud si koupíte hodinky s magickým nápisem "Swiss made", je to záruka, že jste nešlápli vedle. Jak však na stránkách obchodů poznat, že hodinky dané značky jsou švýcarské? V některých e-shopech se k tomu doklikáte snadno, někde se o značce dozvíte minimum nebo vůbec nic. A proto vznikl tento přehled značek švýcarských hodinek.

Profesionálně se hodinkami nezabývám. V seznamu určitě nejsou všechny švýcarské značky, zařadil jsem do něj jen švýcarské hodinky, na které lze narazit v českých internetových obchodech. Pokud zde nějaká důležitá švýcarská značka chybí, napište, rád ji do přehledu přidám. Svoje názory, otázky nebo odpovědi na otázky druhých pište na náš nově založený profil na Facebooku.


Alfex

- značka existující od roku 1948. Náramkové hodinky většinou klasického vzhledu se můžete vybrat za vcelku rozumnou cenu.

Alpina

- dlouhá tradice (vznik v roce 1883), precizní provedení a v neposlední řadě pozoruhodné modely pánských i dámských hodinek.

Atlantic

- pokud hledáte cenově velmi dostupné švýcarské hodinky, s klasickým vzhledem a tradicí od roku 1888, je tato značka pro vás horkým kandidátem. Navíc jde o firmu, která jako jedna z prvních uvedla na trh vodotěsné hodinky.

Breitling

- slavná značka existující od roku 1884. Bohužel drtivé většině české populace zřejmě na tyto luxusní hodinky nebude stačit měsíční plat. Jde o velmi oblíbenou značku mezi piloty. Když jsem se tak rozhlížel po internetu, nenarazil jsem na žádné dámské hodinky této značky.

Candino

- náramkové hodinky této značky poprvé spatřily světlo světa v roce 1947. Od roku 2002 je Candino členem skupiny Festina-Lotus. V českých internetových obchodech je dostupný široký sortiment cenově dostupných modelů této značky.

Certina

- značka existující už od konce 19. století. V současnosti je členem Swatch Group. Za velmi přijatelné ceny lze sehnat i hodinky s mechanickým strojkem.

Cimier

- první hodinky této značky byly vyrobeny v roce 1924. V nabídce je široký sortiment co se týká vzhledu i ceny.

Edox

- kromě tradice sahající až do roku 1884 se tento výrobce velmi elegantních modelů může pochlubit i nejtenčími hodinkami s datumem na světě.

Festina

- tuhle značku z roku 1902 má asi většina z nás spojenou s nejslavnějším cyklistickým závodem Tour de France. A skutečně sportovní hodinky tvoří významnou část nabídky této firmy. Jinak do Festina-Lotus Group patří ještě značky Jaguar, Candino, Lotus a Calypso (mladá značka pro mladší generaci).

Formex

- nárazuvzdorné hodinky oblíbené mezi automobilovými sportovci. V nejnižších cenových kategoriích se náramkové hodinky této značky nenachází.

Fortis

- švýcarské hodinky do extrémních podmínek. Rusové si je zvolili jako oficiální vybavení pro své kosmonauty. Firma vznikla v roce 1912.

Frédérique Constant

- velmi elegantní panské i dámské hodinky s tradicí od roku 1904. Přitom nejsou cenově nedostupné.

Girard-Perregaux

- historii této značky začal psát na konci 18. století slavný hodinář Jean-François Bautte. Ve svých dílech ho zmiňuje např. Alexander Dumas. Jeho dílnu navštívila spousta slavných osobností, mezi kterými nechyběla ani anglická královna Viktorie. Praha má tu čest být díky butiku na Staroměstském náměstí teprve sedmým exkluzivním zastoupením značky Girard-Perregax na světě.

Jaguar

- v západní Evropě velmi oblíbené náramkové hodinky z koncernu Festina-Lotus Group spíše nižší a střední cenové kategorie.

Longines

- tradice od roku 1832, technologické inovace a elegantní hodinky střední a vyšší třídy. To vše představuje značka Longines.

Luminox

- extrémně odolné hodinky používané v armádě USA. Přitom se dají pořídit za vcelku pohodovou cenu.

Maurice Lacroix

- nemají sice nijak dlouhou tradici (vznik v roce 1975), ale za vcelku "normální" cenu si můžete pořídit většinou "normálně" vypadající švýcarské hodinky.

Omega

- švýcarské hodinky Omega nepatří k nejlevnějším. Jde ale o naprostou klasiku a jednu z nejslavnějších značek. Ne náhodou tato firma zajišťovala časomíru olympijských her. Śvýcarské hodinky značky Omega mají astronauti americké vesmírné agentury NASA. Mohli jste je ale také spatřit např. i na ruce slavného agenta 007 Jamese Bonda.

Oris

- technologický lídr mezi hodinkami s mechanickým strojkem má např. kolekce modelů pro kulturu, sport, letectví a potápění.

Patek Philippe

- patří mezi slavnou trojici nejluxusnějších značek. Jde o absolutní špičku v technologických inovacích, šperkařském mistrovství, ale taky ceně. Skoro se ani nechce věřit, že luxusní náramkové hodinky Patek Philippe Sky Moon Tourbillon byly v červnu roku 2007 na aukci v New Yorku vydraženy za 1 240 400 dolarů.

Piaget

- další hodinář patřící mezi trojici výrobců nejluxusnějších hodinek. Modely této značky představují skutečné šperky. Číselníky z polodrahokamů a osobnosti typu Ginna Lolobrigida, Andy Warhol nebo Jackie Kennedy by vás v souvislosti s hodinkami Piaget neměli překvapit. Ale nejde jen o luxus, Piaget se může například pochlubit ultratenkými modely s mechanickým strojkem.

Raymond Weil

- luxusní hodinky této firmy založené v roce 1976 si staly velmi rychle populární. Jsou spojovány s uměním, a tak se můžeme setkat např. s kolekcemi Amadeus nebo Othello. Jsou to také hodinky, které ve filmu Bestiář daroval Karel Roden hlavní hrdince v podání Danici Jurčové.

Rado

- firma vznikla v šedesátých letech dvacátého století. Vyrábí dámské i pánské hodinky neotřelého vzhledu střední a vyšší třídy.

Rolex

- nejznámější, ale ne nejluxusnější (jak je často mylně považována) značka hodinek. Firma byla založena v Londýně v roce 1905. V roce 1908 je registrována značka Rolex a v roce 1912 se firma stěhuje z Londýna do Ženevy. V českých internetových obchodech jsem se s nimi setkal minimálně. Ovšem co se týká nevyžádaných mailů s nabídkou (zaručeně pravých) hodinek této značky, je jasně na prvním místě.

Rotary

- pánské i dámské náramkové hodinky nižší cenové kategorie s tradicí od roku 1895.

Swatch

- ohromná rozmanitost jednotlivých modelů pro pány, dámy i děti charakterizuje tohoto výrobce levných hodinek. Působí na trhu od roku 1983. Zkrátka syntetické materiály, různé barvy a někdy i tak trochu ztřeštěnost - to všechno můžou být švýcarské hodinky Swatch.

Tag Heuer

- slavný výrobce, jehož luxusními hodinkami se pyšní známí sportovci a hollywoodské hvězdy. Nenabídne vám sice modely z těch nejnižších cenových kategorií, přesto však jeho široká nabídka dámských, pánských a unisex hodinek stojí za pozornost.

Tissot

- slavná značka s historii sahající až do poloviny 19. století. Stala se oficiální časomírou v mnoha sportovních odvětví (lední hokej, cyklistika, moto-sport, …). Je členem největšího prodejce hodinek na světě Swatch Group. Nabízí modely v širokém cenovém rozpětí.

Traser

- tyto švýcarské hodinky se vyznačuji nejlepší luminiscenční technologií, a tak jsou dobře čitelné i za tmy.

Vacheron Constantin

- historie hodináře z trojice výrobců nejluxusnějších hodinek se začala psát v roce 1755. Bylo by zde asi zbytečné zdůrazňovat jeho absolutní mistrovství nebo se snažit na pár řádcích popsat jeho skvostné luxusní hodinky. Takže snad jen dodám, že například cena hodinek Vacheron Constantin Tour de l’Ile se pohybuje kolem 1 500 000 dolarů.

Victorinox Swiss Army

- výrobce legendárních kapesních nožů, který v roce 2001 začal vyrábět úžasné a přitom cenově dostupné pánské i dámské hodinky. A vzhledem k níže uvedené firmě Wenger je vidět, že v této branži není jediný…

Wenger

- jde skutečně o tu samou firmu, který se proslavila kapesními noži pro švýcarskou armádu. S výrobou náramkových hodinek začala až daleko později. Díky výborné kvalitě a velmi příznivým cenám si ale na trhu vydobyla pevnou pozici.

Xemex

- tato značka se vyznačuje moderním, ale přitom vkusným designem. Cenově patří do střední a vyšší cenové kategorie.
Přehledy, informace a tak na i-prehled.cz; copyright © 2008 - 2025 Libor Smékal , zveřejněno 30. 12. 2008