Banky a peníze v ekonomice

Jak se vlastně v bankách "rodí" peníze a jak se dostávají do ekonomiky jsem nikdy moc neřešil. Nedávno mi známý poslal odkaz na video popisující fungování peněžního systému v USA, kde na začátku je 10 miliard dolarů požadovaných vládou a na konci dalších 90 miliard dolarů vygenerovaných díky popsanému fungování centrální banky a systému půjček poskytovaných komerčními bankami.

Nejsem ekonom a ani odborník na americký bankovní systém, a tak mě tento názorný příklad dost překvapil. Vývoj světové ekonomiky jsem si vždy laicky představoval jako sinusoidu, kdy prostě existují období, v kterých se ekonomice daří lépe a pak krize, kdy dochází k útlumu. V této představě díky sinusovému průběhu období krize časem tak nějak automaticky odezní.

Systém půjček demonstrovaný na videu ale zdaleka sinusový není. Jde o neustále se prohlubující nerovnováhu, která teoreticky nikdy nekončí. V praxi do nekonečna jít nelze a tak vše jednou vyvrcholí pořádným kolapsem. Když tak sleduji současnou světovou ekonomickou krizi a problémy bank na celém světě, říkám si, jestli jsme se ho právě nedožili…

Uvedené video má pokračování, další část se zabývá inflací. Na té samé stránce naleznete také odkazy na další díly.

Přehledy, informace a tak na i-prehled.cz; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 9. 3. 2009
Navštivte také Výuka angličtiny nebo Z Windows na Linux.